Zaliczka przed oświadczeniem nie dała korzyści
Podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie dlatego, że został wykazany na fakturze, a dokumentowana nią transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona.
Sprawa dotyczyła wątpliwości spółki co do rozliczenia VAT. We wniosku o interpretację z 2021 r. wyjaśniła, że jako kupujący, zawarła z fabryką umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego kilku działek i posadowionych na nich budynków.
Zgodnie z jej treścią, przyrzeczona umowa miała zostać zawarta w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie, po jej ogłoszeniu, uchwały rady miejskiej w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spełniającego kryteria opisane w umowie przedwstępnej. Natomiast wydanie przedmiotu umowy miało nastąpić w terminie dwóch lat, ale nie wcześniej niż w listopadzie 2025 r.
Z wniosku wynikało, że zgodnie z umową przedwstępną, cena sprzedaży stanowi określoną kwotę, powiększoną o ewentualną kwotę należnego VAT. W umowie przewidziano bowiem, że gdyby planowana dostawa będzie podlegała zwolnieniu to jej strony złożą oświadczenie o rezygnacji z niego. Ponadto, spółka zaznaczyła, że po jej zawarciu zapłaciła przelewem na rachunek bankowy sprzedającego określoną kwotę tytułem zaliczki.
Podatniczka chciała się upewnić czy planowana transakcja będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta